Bulk Dönemi Nedir?

Vücut geliştirme ile uğraşanlar kas hacmini maksimum düzeyde geliştirmek için beslenmelerini kontrol altında tutarlar. Bu dönemde hacim kazanabilmek için kilo alma ihtiyacı duyarlar. Peki hacim için sadece kilo almak yeterli mi? Bulk dönemi nedir? Bulk döneminde ne yemeli ve hangi yiyecekler tercih edilmelidir? Bütün bu soruların cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bulk Dönemi Nedir?

Bulk dönemi, vücudun büyümesi amaçlanarak kilo alma ve hacim kazanma sürecine verilen addır. Vücudun kas kütlesinin artması bu dönemde alınacak kilolara bağlıdır. Çünkü zayıf bir vücut ve yetersiz bir beslenme ile hacim kazanmak mümkün değildir.

Bulk döneminde düzenli bir beslenme programı yapılmalı ve protein değerleri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Maksimum kas kütlesi oluşturmak, bulk döneminde alacağınız kaliteli besinlere bağlıdır. Beslenme programını ayarlarken son derece dikkatli ve titiz olmalısınız.

Bulk döneminde yüksek hacim kazanma ve kas kütlesinin artması durumu görülür. Bu yüzden bu dönem özellikle Fitness ile uğraşanlar için çok önemlidir. Bu dönemde fast food gibi hazır gıdalar tüketmemeye özen göstermeli ve tamamen sağlıklı beslenmelisiniz.

Bulk Dönemi Kas Hacmini Büyütmek İçin Uygulanır. Görsel: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/halter-tutan-kisi-841130/

Bulk Dönemi Kaç Ay Olmalı?

Bulk döneminin süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu dönemi uygulayan kişi hedeflediği kiloya erişince bulk dönemini sonlandırır ve kilosunu koruyarak spor hayatına devam eder. Yani bulk dönemi üç ayda sürebilir bir yılda yada daha fazla.

Bu dönem sonunda kişi amacına ulaşırsa beslenme düzenini tamamiyle değiştirmemeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen göstermelidir.

Bulk Döneminde Ne Yemeli?

Çoğu insan bulk dönemini yanlış anlar. Bu dönemin istedikleri yiyecekleri ve içecekleri tükettiği dönem olarak algılarlar. Bu durum kesinlikle böyle değildir. Bulk döneminin amacı vücuda dengeli bir şekilde hacim kazandırmaktır. Amaç günlük kalori miktarını düzenleyerek tamamen sağlıklı bir şekilde kilo almaktır.

Bu yüzden bu dönemde meyve, sebze ve vitamin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir. Kas gelişimimizi düzenli olarak arttırmanın tek yolu budur. Doğru bir beslenme programı hayalinizdeki vücuda sahip olabilmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.

İlk olarak vücudunuzun kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu hesaplamalısınız. Metabolizma hızınızı ölçtürmeniz sizin ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu sizlere gösterecektir.

Bulk döneminde karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tercih etmeniz sizin uzun süre tok kalmanızı sağlar. O yüzden esmer pirinç ve yulaf ezmesi gibi gıdalar tüketmeniz sizin tokluk sürenizin uzamasını sağlar.

Kasların en çok ihtiyaç duyduğu yapı taşlarından biri proteindir. O yüzden bulk döneminde protein miktarı yüksek gıdaları beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz. Bu dönemde protein değeri yüksek olan; kırmızı et, tavuk ve balık gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

Fazla kalori fazla hacim demektir. Ancak bu kalorileri alırken yağ oranını çok iyi ayarlamalısınız. Bu yüzden bulk dönemin özellikle ara öğünlerde yoğurdu tercih edebilirsiniz. Ev yoğurdu bulabilirseniz daha sağlıklı olacaktır. Ara öğünlerde protein miktarı yüksek bir meyve olan muzu afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu dönemde kuruyemişleri düzenli olarak tüketiniz. Ceviz, fındık ve badem gibi vitamin değerleri yüksek olan besinler tercih edilebir.

Hacim elde etmek ve kas yapmaya başlamak için olmazsa olmaz besinlerden biri de yumurtadır. Yumurtayı kahvaltınızdan eksik etmeyiniz. Bunun yanında beyaz peynir de tüketmeniz yüksek proteinli bir güne başlamanızı sağlar.

Dirty Bulk Dönemi Nedir?

Bu dönemde kişi belirli bir beslenme programı olmadan her türlü gıdayı tüketerek kilo almaya çalışır. Sağlıklı bir yöntem değildir ancak çok zayıf insanlar bu yöntemi tercih edip hızlı bir şekilde kilo almaya çalışır.

Clean Bulk Dönemi Nedir?

Bu dönemde yukarıda bahsetmiş olduğumuz sağlıklı ve dengeli kilo alımı gerçekleştirilir. Bulk döneminde olan gelişimimizi, yağ oranı kontrol edilerek belirlediğimiz beslenme programı ile sürdürmek en sağlıklı olanıdır. Başta fitness ve vücut geliştirme olmak üzere hacim geliştirme amaçlı birçok spor dalı clean bulk dönemini tercih ediyor.

Kısacası Bulk döneminde sağlıklı bir şekilde kilo almak hacim kazanmak için en doğrusudur. Çünkü sağlıksız gıdalarla kilo almaya çalışmak kalbe ve diğer organlara çok zarar verir vücudun aşırı yağlanmasına neden olur. O yüzden protein miktarı yüksek gıdalar tercih edin ve fast food gibi hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yoruma kapalı.