Protein Deposu Hindi Etinin Faydaları

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan protein deposu hindi etinin faydaları oldukça fazladır. İçerdiği yüksek oranda protein sayesinde vücudun direncini güçlendirici etkiye sahiptir. Kolesterol ve yağ oranı az olduğu için kilo aldırmaz. Sağlıklı beslenme programına dahil edilmesi tavsiye edilir. Fırında pişmiş 100 gram hindi eti kalorisi sadece 136 kaloridir. ‘’hindi eti mi tavuk eti mi’’ daha faydalı diye düşünenler için her iki etin vitamin ve protein değeri yüksektir. Ancak hindi etinde tavuk etine göre daha fazla protein ve B vitamini içerdiği bilinir. Fit kalmanızı sağlayan hindi etinin tadı tavuk etine göre biraz daha yoğundur. Kırmızı ete göre ise daha az kolesterol içerdiğinden oldukça sağlıklıdır. Hindi etinde B1, B2, B3 vitaminleri ile potasyum, selenyum, çinko, demir, kalsiyum gibi mineraller bulunur.

Hindi Etinin Kilo Vermede Etkisi Nedir?

Uzun Süre tok Tutar

Özellikle iştahlı kişilerin daha az yemek yemelerine yardımcı olan hindi eti az miktarda yenilse bile uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Açlık hormonunu uyaran hindi eti tokluk hissi verir ve iştahı kontrol edebilmenizi sağlar. Böylece gün içinde daha az kalori alabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandırır

Antioksidan ve protein içeren hindi eti metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücuttaki yağların yakar ve bölgesel incelme sağlar. ‘’Hindi eti kilo verdirir mi’’ diye düşünenler diyet yaparken sık sık tüketerek hızla kilo verebilir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Mide ve bağırsak problemlerini ortadan kaldırarak besilerin daha hızlı şekilde sindirilmesine katkıda bulunur. Vücuttaki toksinlerin ter ya da idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücutta şişliğe yol açan ödemin atılmasını sağlar.

Zindelik Verir

Besinleri yakarak enerjiye dönüşmesini sağlayan hindi eti diyet yapan kişilerin gün boyu enerjik ve zinde kalmasını sağlar. Diyet yaparken halsizlik ve uyuklama gibi durumları ortadan kaldırır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağladığından diyet listelerinde bulundurulması tavsiye edilir.

Hindi Etinin Çok Az Bilinen Faydaları

  • B vitamini  ve demir içerdiği için özellikle kansızlık (anemi) hastalarının sıkça tüketilmesi önerilen hindi eti kan değerlerinin düzelmesine yardımcı olur. Kansızlığa bağlı olarak görülen güçsüzlük, saç dökülmesi, kalp çarpıntısı gibi semptomları ortadan kaldırır.
  • Kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ayrıca önceden kalp ameliyatı olmuş kişilerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Seratonin hormonun salgılanmasını sağlayan hindi eti depresyon, anksiyete, huzursuzluk ve sinirlilik gibi psikolojik sorunları azaltır. B vitamini içerdiğinden unutkanlık ve odaklanma gibi problemleri ortadan kaldırarak daha güçlü bir hafızaya sahip olmanızı sağlar.
  • Uykusuzluk, uykuya dalmada güçlük, aşırı uyuma ya da sık sık uykunun bölünmesi gibi birçok uyku probleminin çözülmesinde etkilidir. Düzenli şekilde haftada 2-3 defa tüketilen hindi eti sayesinde sağlıklı bir uyku düzenine sahip olabilirsiniz.
  • Antioksidan kaynağı olan hindi eti cilt, saç ve tırnakları güçlendirir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Hindi Eti Tüketilir mi?

Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilen ‘’hindi eti zararlı mı’’ diye sıkça merak ediliyor. Hindi etini hamilelik döneminde tüketmez hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça fayda sağlar. Hiç bir zararı olmayan hindi etini bu dönemde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Hindi eti gebeliğin sorunsuz bir şekilde geçmesini, annenin bu dönemde daha fazla ihtiyaç duyduğu vitaminleri kolayca karşılayabilmesini sağlar. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Doğumun sorunsuz ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Emzirme döneminde ise anne sütünü arttıran protein deposu hindi etinin faydaları oldukça fazladır.

Yoruma kapalı.