İbni Sina Kimdir, Buluşları Neler?

İbni Sina Kimdir, Buluşları Neler? – Hekimlerin sultanı olarak bilinen İbn-i Sina kimdir sorusu günümüzde de en çok araştırılan konuların başında yer almaktadır. Tam ismi Ebu’l Ali el Hüseyin bin Abdullah İbn-i Sina olarak bilinen hekimler hekimi 980 yılı içerisinde yaşamış ve günümüzün Özbekistan sınırlarındaki Buhara şehrinde yaşamlarına devam eden kişilerin yer aldığı Afşana köyünde dünyaya gelmiştir.

İbn-i Sina babası Samanoğulları sarayı içerisinde katiplik yapmıştır. İbn-i Sina 10 yaşına gelene kadar babasından hem mantık hem edebiyat hem felsefe hem doğa bilimleri hem fizik hem geometri hem de matematik dersleri almıştır.

10 yaşının ardından İbn-i Sina için bu dersler o dönemin ünlü bilgileri arasında ilk sıralarda yer alan Natili ve Zahit İsmail tarafından verilmiştir.

10 yaşlarında olduğu zaman Kur’an-ı Kerim’i ezberlediği bilinen İbn-i Sina, tıp alanında yazılan o dönemlerin tüm kitapları okumuştur.

İbn-i Sina daha çok tıp ile felsefe alanlarında tanınan bir isim olsa bile İbn-i Sina hemen hemen birçok bilim alanında fikir sahibi olarak öne çıkmıştır. İbn-i Sina Buhara sınırlarında dünyaya gelmiş olsa bile aslen Türk kökenli olduğu bilinir.

İbni Sina ve Buluşları

İbni Sina buluşları incelenecek olduğu zaman birçok farklı çalışma yer almaktadır. Bunların başında günümüzün tıp dünyası içerisinde temellerin ilk atılması yer alır. Kanın besinlerini taşıması ile dikkatleri çeken bir sıvı olduğu fikrini ilk olarak ileri süren isim İbn-i Sina olurken; şeker hastalığını idrarda yer alan varlığını kanıtlaması ile dikkatleri çeker. Bunların yanı sıra kızıl hastalılarından şarbon hastalığına ve heptatitin keşfine kadar birçok şeyin buluşunda İbn-i Sina imzası yer alır.

İbni Sina Kimdir, Buluşları Neler
İbni Sina Kimdir, Buluşları Neler

Hastalıkların büyük bir kısmının nedenleri gözle görülmeyecek mikroplar olduğunu dile getirerek ilk defa mikrobun varlığını ortaya atan İbn-i Sina hacamat tedavisini ilk defa bulan kişi olarak yer alır. Bulunduğu dönemlerde yapılan birçok İbn-i Sina tedavileri günümüzde uygulanmaya da devam etmektedir. İbn-i Sina icatları incelenecek olduğu zaman en çok dikkati çeken durum ise ameliyatlar sırasında ilk defa uyuşturucu kullanmış olmasıdır.

Yoruma kapalı.