Koltuk Altı Terlemesini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Özellikle yaz aylarında sık sık karşılaştığımız bir durum olan terlemek, çok basit yöntemlerle sorun halinden çıkabilir. Vücudumuzun normal işleyişi sırasında, vücut sıcaklığının artmasıyla meydana gelen terleme durumu bazı durumlarda çok rahatsız edici bir hale gelebilir.

Yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak özellikle koltuk altı bölgelerinde meydana gelen terleme olayı giysilerinizde hem kötü bir kokuya hem de iz bırakmasına neden olmaktadır.

Koltuk altı terlemesini önlemek için internette araştırma yapanlarınız için sizlere çok güzel bir yazı hazırladık. Koltuk altı terlemesini önlemek için ne yapmalıyız? Aşırı terlemeye ne iyi gelir? Bununla ilgili bütün detaylar yazımızda…

Vücut ısısının sabitlenmesi için ter bezleri sıvı üretir. Bu fizyolojik bir olaydır ve bu sıvı sonucunda meydana gelen duruma da terleme adı verilir. Bazı durumlarda gerçekleşen bu olayın aşırı derecede olması sıvı kaybına neden olur. Bu durumda vücut daha çok terlemeye başlar ve bu durum çoğu zaman rahatsız edici bir hale gelebilir. 

Sempatik sinir sisteminin aşırı aktivitesi sonucunda meydana gelen terleme kişiyi yoğun bir strese sokar. Kişinin günlük yaşantısını etkileyen bu durum yaşam kalitesini bozmaya başlar.

Genelde spor yaparken ya da çok hareketli olduğunuz durumlarda, aşırı sıcakta, stresli veya sinirli olduğumuzu anlarda, vücudunuz aşırı terleme ile reaksiyon gösterir. Peki koltuk altı terlemesini önlemek için ne gibi çözümler vardır?

KOLTUK ALTI TERİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

1) Koltuk altı terlemesinin en büyük nedenlerinden biri vücut ısısının dengesizliğidir. Vücut ısısını dengelemek için bol bol soğuk su için.

2) Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir.

3) Giysi tercihi yaparken naylon ve polyesterden kaçının. Bu tür kıyafetler çok çok fazla terlemenize neden olur.

4) Ter önleyici deodorant kullanırken vücudunuzun kuru olmasına özen gösterin. 

5) Nescafe gibi kafein miktarı yüksek içeceklerden uzak durun.

6) Sık sık duş alın ve terleyen bölgelerimizi antibakteriyel sabun kullanarak güzelce yıkayın.

7) Sağlıklı beslenin ve fast food’dan uzak durun.

8) Günde 2 sodadan fazla içmemeye çalışın.

9) Çok fazla kilo almamaya özen gösterin. Zayıflamak için sağlıklı bir diyet uygulamasına başlayın.

10) Sabahları uyandığınızda ve akşamları uyumadan önce bir avuç kuru üzüm yemek vücut ısınızın dengelenmesinde sizlere yardımcı olur.

11) Stresten uzak durun ve çinko miktarı yüksek gıdalar tüketin.

TERLEMEYİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Vücut ısısı ani bir reaksiyon gösterdiğinde terleme denilen olay gerçekleşir. En fazla ter koltuk altı bölgesinde bulunur. Genelde koltuk altı bölgelerimizde, yüzümüzde ve belimizde, avuç içleri ve ayaklarda yüksek miktarda terleme olayı görülmektedir.

Özellikle koltuk altımızda meydana gelen terleme olayı en çok rahatsızlık duyulan durumlardan biridir. Fazla ter ciddi derecede kötü kokuların oluşmasına neden olur. Koltuk altında ter oluşumunu önlemek doğal yollarla mümkündür.

Koltuk altımızda meydana gelen bakterileri etkisiz hali getiren mucizevi sirke olan elma sirkesi, rahatsız edici koltuk altı teri kokusunu önlemek için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Elma sirkesini koltuk altınıza sürdüğünüzde o bölgeyi kurutarak terin oluşmasını engeller.

KOLTUK ALTI TERİNİ ENGELLEMEK İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Koltuk altı terini ne önler? Çok terleme nasıl engellenir? Bunun gibi soruların doğal çözümlerini yazımızın kalanında sizlerle paylaşacağız.

Özellikle kalabalık bir ortamdaysanız vücudunuzda meydana gelen rahatsız edici ter kokusu sizi çok fazla tedirgin edecektir. Ter kokusunun etrafa verdiği kötü izlenimin yanı sıra terim kıyafetlerimizde bıraktığı izler ve kötü görüntüsü bizlerin hayatını etkilemektedir. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Koltuk altı terlemesine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri:

• Vücut ısısının dengeli olabilmesi için her gün mutlaka bir avuç kuru üzüm tüketin.

• Koltuk altı terlemesinin önlenmesi için bir diğer doğal çözüm ise; Sabahları güne başlarken bir bardak domates suyu içmek. Vitamin değerleri ve mineraller bakımından çok zengin bir içeriğe sahip olan domates suyu ayrıca antioksidan etkisine de sahiptir. Bu nedenle terlemeyi düzenlemede vücudunuza yardımcı olur.

• Duş aldığınızda duşunuzu bitirmek üzereyken bir kovanın içerisine adaçayı ilave edin ve suyla doldurun. Adaçayı ile karışan suyu koltuk altı ve benzeri yerlere dökün. 

• Elma sirkesi, koltuk altı terlemesini önlemek için etkili doğal çözümlerden biridir. Elma sirkesini düzenli olarak terleyen bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Nemli bir pamuğun üzerine elma sirkesi dökün ve koltuk altınıza sürün. Bu işlemi terleyen diğer bölgelerede uygulayabilirsiniz.

• Yeşil çay içmek terlemeyi azaltmak için çok etkili bir çözümdür. Sabahları ve akşamları düzenli olarak yeşilçay içmek terlemeyi ciddi bir şekilde azaltır.

Koltuk Altı Terlemesi İçin Kalıcı Çözüm 

Terleme sorununun maalesef kalıcı bir çözümü yoktur. Bu doğal çözümler terlemeyi yavaşlatır ve kişinin rahatlamasını sağlar. Sıcak havalarda yada çok yoğun bir tempoda hareket ettiğimizde aşırı ter kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda sizlere verdiğimiz önerileri uygularsanız terleme sorununu ciddi anlamda azaltırsınız.

Yoruma kapalı.