Modern Türk Ressamlar

Modern Türk ressamlar ülkemize çok farklı ışıklar tutmayı başarmıştır. Batılı anlamda resim sanatı olarak da bilinmektedir. Dünya genelinde oldukça iyi bir şekilde adını duyurmuş olan usta ressamların ünlü tabloları adeta göz alıcı şekilde yer alırken ülkemizdeki ressamlar da çok farklı izler bırakmayı başarmıştır.

Geçmişten günümüze kadar resim sanatında meydana gelen gelişmelerin nasıl olduğundan hangi önemli ressamların bu süreçlere imza attığına kadar birçok detay yer almıştır.

Modern Türk Ressamlar

Modern resim sanatı öncesine ait zamanlar bir olgu ya da olayın öncesine ait meseleler pek bilinmektedir. Bu yüzden ilk olarak Osmanlı devletinden bu zamana kadar olan resim sanatlarının incelenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere Osmanlı devleti zamanında geleneksel olarak yer alan resim sanatı minyatür olarak bilinirdi. Minyatür iki farklı boyutlardan meydana gelirken derinlik duyguları yer almayan daha çok önemli olan olayların resim edildiği küçük boyutlu olan eserlerin sanatı olarak yer alır.

Lale devri ile beraber meydana gelen çağdaşlaşma hareketleri ile resim sanatı da ön olana çıkar. 19’ncu yüz yıl içerisinde Tanzimat dönemine yerleşimleri meydana gelen batılılaşma olguları resim alanında da oldukça etkili olarak yer alır.

Cumhuriyet Öncesi Batılı Anlamda Türk Resmi

Modern ressamlar genel olarak incelenecek olduğu zaman birçok farklı detay ön plana çıkmaktadır. Bu kadar farklı detaylar incelenecek olduğu zaman;

 1. Ferik İbrahim Paşa; Haliç
 2. Ahmet Şekür; Bursa’dan Çekirge
 3. Hoca Ali Rıza; Sümbüllü Yalı
 4. Şeker Ahmet Paşa; Narlar ve Ayvalar
 5. Osman Hamdi Bey; Ab – ı Hayat Çeşmesi
 6. Hikmet Onat; Tekneler 1961
 7. Nurullah Berk; Surlar 1975
 8. Hale Asaf; Otoportre
 9. Abidin Dino; Eller
 10. Zeki Faik İzler; Soyut Kompozisyon
 11. Bedri Rahmi Eyüboğlu; Horon, 1957
 12. Nuri İyem; Üç Güzeller
 13. Nejat Melih Devrim; Memorie de Chartres 1957
 14. Fikret Otyam; İsimsiz 2014
 15. Leyla Gamsız; Oturan Nü’ler
 16. Ferruh Başağa; Güvercinler 2007
 17. Adnan Çoker; Mor Dörtgen II, 1998
 18. Utku Varlık; Hiç, 2016 olarak da yer almaktadır.

Yoruma kapalı.