Mutlu Olmanın Yolları

Yoğun yaşantımızda karşılaştığımız stres dolu faktörler çoğu zaman mutlu olmamızı engelleyebiliyor. Aslında mutlu olmanın yolları ve formülü çok basittir. Gelin bu formülün ne olduğunu yazımızda birlikte keşfedelim.

Bir İnsanı Ne Mutlu Eder?

Aslında hayatımızda her zaman mutluluğu ararız. Mutlu olmak için her zaman bir şeylere sahip olma ihtiyacı duyarız. Çok fazla eşyanın çok fazla mutluluk getireceğini inanırız. Mutlu olmanın eşyalarla bir ilgisinin olmadığını bilmeniz gerek.

Diyelim ki son model bir telefon aldınız. Telefonu ilk aldığınızda kendinizi çok mutlu hissedeceksiniz. İlk bir ay bu mutluluk devam edecektir. Sonraki aylarda yavaş yavaş mutluluğunuzun azalmaya başladığını anlayacaksınız.

Aldığınız telefonun bir üst modeli çıktığında ise o telefonu almak için çok istekli olacaksınız. Bunun nedeni alacağınız o telefonun sizi çok mutlu yapacağını zannetmenizdir. Bu durum sadece telefonlar üzerinde geçerli değildir.

Satın almış olduğunuz diğer eşyalarda da aynı durum geçerlidir. Zamanınızın büyük bir çoğunluğunu çalışıp para kazanmakla harcıyorsunuz. Kazandığınız bu parayı da mutlu olacağınızı düşündüğünüz şeylere harcıyorsunuz. Ancak gerçekten mutlu olmanın formülünü bulursanız, mutlu olmak için para harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Böylece paranız her zaman cebinizde olacak ve kendinizi sürekli mutlu hissedeceksiniz. Mutlu olmanın formülü minimalist olmakla mümkündür. Son zamanlarda dünya genelinde popüler bir akım olan minimalizm, mutluluğun altın kurallarından biridir.

Minimalizm Nedir? Minimalist Bir Yaşam Bizi Mutlu Eder Mi?

Minimalizm felsefesi, ne kadar az eşyaya sahip olursanız sizin o kadar çok mutlu olacağını söyler. Az eşyanın çok fazla huzur getireceğini düşünen minimalistler, bu düşüncelerinde sonuna kadar haklılar.

Örnek olarak şu an bulunduğunuz ortama bir bakın. Yaşamış olduğunuz evde hiç kullanmadığınız onlarca eşya bulacaksınız. Bu eşyaların evinizde ne kadar büyük yer kapladığına dikkat edin. Büyük ihtimalle bu eşyaların birçoğunu bir hevese satın alıp sadece birkaç kere kullanıp köşeye atmışsınızdır.

Minimalizm felsefesinde sadece ihtiyacınız olan eşyaları yaşamınıza dahil etmeniz söylenir. Elbise dolabınızı kontrol ettiğinizde hiç kullanmadığınız birçok elbisenin var olduğunu fark edeceksiniz. Bu elbiseleri kim bilir ne kadar para ödemişsinizdir. Ödemiş olduğunuz bu ücret zamanınızın çoğunu emek harcayarak sahip olduğunuz paralarla ödenmiştir.

O yüzden altın kuralımız sadece ihtiyacımız olan şeyleri almaktır. Gereksiz harcamalardan kaçınmalı bizi mutlu edeceğimizi düşündüğümüz şeyleri almadan önce iyice düşünmeliyiz.

Pozitif Ve Mutlu Olmanın Yolları

Bu hayatta karşılaştığımız tonlarca negatif olaylar mutlu olmamızın önünde bir engel değildir. Mutlu olmak için diğer bir aldım kural her zaman pozitif düşünmektir. Çekim yasasının daha önce duymuşsunuzdur. Bir şeyi ne kadar çok isterseniz ve bir şeyin ne kadar çok düşünürseniz karşılaşma ihtimaliniz çok fazla yüksektir.

O yüzden mutlu olmak mı istiyorsunuz? Mutlu olduğunuzu düşünün. Hayatınızın her zaman güzelliklerle dolu olduğunu ve her zaman iyi şeyler karşılaşacağınızı düşünün. Buna bütün kalbinizde inanın. Bunu hayatınızda sürekli olarak uygularsanız hayatınızın kısa bir zaman içerisinde nasıl değişeceğine şahit olacaksınız.

Tek Başına Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu olmak için insanlara ihtiyacınız yoktur. Yalnız başınıza kalabildiğiniz zaman da mutlu olabilirsiniz. Yanınızdaki birçok insan sizi negatif düşüncelerle doldurur. Ve birçok insan aslında sizin mutlu olmanızı istemez. O yüzden etrafınızda bu tarzda negatif insanlar varsa hayatınızdan onları uzaklaştırın.

Bu tür negatif insanlarla birlikte zaman geçirmektense yalnız kalıp insanın kendini mutlu edebilecek şeyleri keşfetmesi daha mantıklıdır. Çok ünlü bir söz vardır: “yalnız başınıza mutlu olabilmeyi başarabiliyorsanız hayatınız boyunca hiç kimseyi ihtiyacınız olmaz”. O yüzden yalnız başınıza mutlu olabilmeyi başarabilirsiniz.

Bol bol film izleyin. Kitap okuyun, yürüyüş yapın ve doğa ile bir bütün olur. Hayallerinizi gerçekleştirebilmek için çaba sarf edin. Çünkü hayallerinizi gerçekleştirdiğinizde gerçek mutluluğu yakalamış olacaksınız.

Hayallerinizi giden o yolda çaba sarf etmeniz bile sizi mutlu eder. Sen hayalleriniz için uğraşın ve diğer insanların sizin hakkınızda söylediği şeylere asla kulak asmayın.

Evde Mutlu Olmanın Yolları

Çoğu insan evde bir başına mutlu bir şekilde yaşayabiliyor. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmaya göre yalnız yaşayan insanlar diğer insanlara göre daha mutluymuş. Bunun sebebi özgürlüktür.

Evde yapabileceğiniz birçok aktivite mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Yapacağınız yemekler, tatlılar, bahçe işleri ve buna benzer birçok aktivite ile kendinizi mutlu etmeyi başarabilirsiniz.

Ya da bir YouTube kanalı açabilir evde bu kanalı geliştirebilmek için birçok yöntem deneyebilirsiniz. Unutmayın bir şey ne kadar çok isterseniz o kadar hızlı gerçekleşir. O yüzden mutlu olmak istiyorsanız mutlu olduğunuzu başarılı olmak istiyorsanız başarılı olduğunuzu düşünün.

Yoruma kapalı.