Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Kira fiyatlarının artması, maaşın büyük bir kısmının kiraya gitmesi ve bunun sonucunda insanların birikim yapamaması insanların aklına şu soruyu getirdi: “nasıl ev sahibi olunur?”.

Ev sahibi olmak çoğu insanın hayalidir. Ancak bu hayali gerçekleştirmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Küçük birikimlerde siz de kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda sizler de nasıl ev sahibi olunur ve bunun için nasıl adımlar atılır bunları paylaşacağız.

Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Asgari ücretle çalıştığınızı varsayalım. Aldığınız bu aylıktan kira giderlerini, elektrik, su ve doğalgaz gibi faturaları da ekleyelim. Bütün bu masraflara aylık yiyecek ve içecek masraflarını da eklersek aldığımız aylığın yarısından fazlasının sadece kira giderlerini gittiğini görüyoruz.

Bu yüzden ev sahibi olmak ve kira giderlerinden kurtulmak paramızın büyük bir çoğunluğunun cebimizde kalmasını sağlar. Böylece hem kendi evimizde huzurlu bir şekilde yaşamış oluyoruz hem de kira derdinden kurtuluyoruz.

Peki nasıl ev sahibi olunur? Bunun aslında birçok yolu vardır. En çok kullanılan yöntem konut kredisi alarak ev sahibi olmaktır. Birçok banka çok düşük faizlerle sizlere konut kredisi verebiliyor. Ancak şöyle bir uyarı yapmakta fayda var; lütfen kaldıramayacağınız yüklerin altına girmeyiniz.

Konut kredisi alırken bütün bankaların faiz oranlarını karşılaştırıp size en uygun olanı tercih etmelisiniz. Son yıllarda birçok banka tarafından insanların daha kolay ev satın alabilmesi için çok uygun kampanyalar başlatıldı. Ev sahibi olmak istiyorsanız düzenli olarak bu kampanyaları takip edip bu kampanyalar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bankalara gidip oradaki memurlardan bilgi alınız.

TOKİ İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Bilindiği gibi TOKİ ev sahibi olmak isteyenlere birçok kolaylık sağlıyor. TOKİ aracılığı ile ev sahibi olmak istiyorsanız bu biraz şans istiyor. Ev kirası öder gibi çok uygun aylık ödeme fırsatları ile sizleri ev sahibi yapan TOKİ, kura yöntemi ile sizlere ev sahibi yapıyor. Bu konuda ayrıntılı bilgilere sahip olmak için lütfen TOKİ’nin kendi sayfasını ziyaret ediniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yoruma kapalı.