Salebin Faydaları

Salebin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle kış aylarında en çok tercih edilen sıcak içeceklerden biri olan salep, vücudumuza olan olumlu etkileri ile bilinir. Üstelik üzerine bir de tarçın koyuldu mu ondan güzel içecek yoktur. Kokusu ve tadı muhteşem bir içecek olan salebin faydalarını sizler için sıraladık.

Salebin Tarihi

Salep ilk olarak 8 yüzyılda keşfedilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Keşfedildiği ilk yerler arasında ortada onun bazı şehirleri vardır. O yıllarda salep, tadı ve kokusunun güzel olması ile değil insana sağladığı mucizevi etkilerinden ötürü tıp ve ticarette kullanılmaya başlanılmıştı. Özellikle 8. yüzyılda Türkler İslamiyeti kabul ettikten hemen sonra alkollü içecekler yasaklanır ve bu yüzden salebe ilgi artar. Salep o günden bugüne kış aylarının vazgeçilmez içeceği olur.

Salep Faydaları Nelerdir?

7’den 70’e herkesin rahatlıkla kullanabileceği, pek çok faydası bulunan salebin faydaları;

Üst Solunum Yollarına İyi Gelir Ve Yumuşatır

Salebin içerisinde musilaj adlı bileşen yer alır. Bu bileşen boğaz yollarının yumuşamasını sağlar. Özellikle kış aylarında sürekli olarak karşılaşılan nezle, öksürük ve bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir.

Vücut Sıcaklığının Dengelenmesinde Önemli Rol Oynar

Nezle ve grip gibi hastalıklar sonucunda vücut korumasız kalır. Bunun sonucunda vücut üşümeye ve titremeye başlar. Çok soğuk ortamlarda üşümeniz durumunda bir bardak salep içmeniz vücut ısınızın dengelenmesi için sizlere çok iyi gelecektir.

Kuvvet Ve Direnç İçin Vazgeçilmezdir

Salebin faydalarının en önemlilerinden biri de kalp sağlığının desteklenmesidir. Salep kalp sağlığının korunmasında ve vücudun direnç kazanmasında çok önemli bir rol oynar.

Bağırsaklarınızı Düzenler

İçerisinde yer alan musilaj bileşeninin sayesinde, bağırsağın işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlar. Kabızlık sorununun ortadan kalkmasını ve midede oluşan hazımsızlık şikayetlerinin azalmasını sağlar. Bir de önemli görevi de bağırsakta meydana gelen kurtların düşmesine ve ishalin sona ermesine yardımcı olur.

Regl Ağrılarını Yok Eder

Adet döneminde çok fazla sancı çeken kadınlar salep içerek bu sorunlarına çözüm bulabilirler. Salep değil sonucunda oluşan ağrıların giderilmesinde büyük rol oynar.

Gergin Ve Sinirli Olduğunuz Zaman Salep Tüketiniz

Salep tüketmek sinirinizin ve gerginliğinizin azalmasını sağlar. Bedeninizi sakinleştirmek için düzenli olarak salep tüketiniz.

Salebin Gelişim Süreci

Salep bitkisinin gelişimi, eski yumruların zamanla yeni yumrular oluşturmasıyla meydana gelir. Geçen mevsimden arta kalan yumru, bahar mevsimine gelindiğinde kökleri ile yeni bir yumrunun gelişimini sağlamak için yardımcı olur.

Yeni yumru meydana geldikten hemen sonra eski yumru işlevini kaybeder. Salebin yapımında en önemli katkı bu yeni yumrular sayesinde oluşur. Yeni yumrular tarlalardan alındıktan hemen sonra kaynatılır ve bu işlem bittikten sonra güneşte kuruması için bekletilir. Bu işlemin amacı yumruların gelişiminin durdurulmasıdır.

Yumrular salebin asıl lezzetini ortaya çıkarmak için ve bu lezzetin korunması için kaynatılır. Kaynatılıp güneşte bekletildikten hemen sonra kuruyan yumrular taş değirmen kullanılarak öğütülür ve bunun sonucunda kullanıma hazır hale gelir.

Salebin İçeriği

Salebin en önemli özelliklerinden biri olan yumuşak ve hafif içimi içeriğindeki bileşenlerden kaynaklıdır. Salebin içerisinde azotlu maddeler, nişasta, musilaj ve uçucu yağlar vardır. Salebin en büyük faydalarından biri de içerisindeki musilaj adlı bileşenin varlığıdır. Salep yumuşak ve hafif içimli özelliğini bu müsilaj bileşeni sayesinde alır. Salebin bu faydalarından yararlanabilmek için özellikle sahibi taze alınız ve tüketiniz.

Salebin Kullanım Alanları

Kış aylarına yaklaştıkça salebin günlük hayatımızdaki rolü git gide artacaktır. Soğuk havaların vazgeçilmez sıcak içeceği olan salebin birçok kullanım alanı vardır. Sadece içecek olarak tüketilmeyen salep, ilaç ve gıda sektöründen kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılır.

Salep Nasıl Tüketilir?

Salebin muhteşem lezzetinden maksimum düzeyde faydalanmak istiyorsanız salebi süt ile birlikte içiniz. Öncelikle sütünüzü kaynatınız. Sütünüz ocakta kaynarken siz diğer yandan vanilya, toz şeker ve salebi küçük bir kapta harmanlayınız.

Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı kaynayan süte ilave ediniz. Devamında ise sürekli olarak karışım kaynayana kadar karıştırınız. Karışımın çırpma teli ile hızlı bir şekilde yapmak salebin sütün içerisinde daha iyi dağılmasına neden olacaktır. Koyu bir kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatınız. Üzerine birazcık tarçın ekleyerek afiyetle içiniz.

Afiyet bal şeker olsun.

Yoruma kapalı.