Sarımsak Mucizesi – Sarımsağın Faydaları

Sarımsak, keşfedildiği tarihten bugüne kadar yüzyıllardır insan sağlığına en çok faydası olan besinlerden biridir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, zengin vitamin ve mineral değerleri taşır. Bu yüzden sarımsağın insan sağlığına yüzlerce faydası vardır. Eski Mısır döneminde kölelere hastalanmamaları ve vücutlarının enerji kazanması için her öğün sarımsak verilirdi. 2 Dünya Savaşı’nda da ilaç stoğunun bitmesiyle bütün yaralı askerlere sarımsak takviyesi verilirdi.

Sarımsağın antibakteriyel özelliği insan vücudunu enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirir ve korur. Bu özelliği sayesinde sarımsak vücutta adeta bir kalkan görevi görür. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının önlenmesi ve vücudun çok daha dirençli hale gelebilmesi için sarımsak tüketimi çok önemlidir. Yapılan birçok araştırmaya göre sarımsağın bir ilaç gibi bütün halinde yutulması sarımsaktaki vitamin ve minerallerin vücuda daha kolay bir şekilde işlendiğini göstermektedir.

Sarımsağın bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız sarımsak tüketimini aç karnına yapmalısınız. Geceleri uyumadan hemen önce ve Sabahları uyandıktan hemen sonra bir diş sarımsağın yutulması uzmanlar tarafından öneriliyor. Sarımsak, kanser, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığın giderilmesinde önemli bir rol oynar. Ancak sarımsak tüketimi konusunda lütfen dikkatli olunuz.

Önemli Not:

Düzenli olarak sarımsak tüketmeden önce sarımsağa karşı herhangi bir alerjinizin olup olmadığını lütfen önce doktorunuza danışın. Sarımsak besinine karşı herhangi bir alerjiniz yoksa daha fazla beklemeden düzenli olarak sarımsağı tüketiniz.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Sarımsak vücudumuzu yüzlerce hastalığa karşı korur. Kalp dostu olan sarımsak sadece kalpte damar hastalıklarını önlemekle kalmaz; cinsel sağlığın iyileştirilmesi, vücudu kansere karşı koruma, saç dökülmesini önleme ve saçların daha gür ve parlak çıkması, kilo kontrolünün korunması gibi birçok faydası vardır. Sarımsakta ki bu faydalardan maksimum düzeyde yararlanabilmek için sarımsak besinini yemeklerimizin içerisinde tüketmenin yanı sıra taze olarak da tüketilmesi önerilir.

Sarımsağın Saçlara Mucizevi Faydaları

Sarımsak besininin saçlarımız üzerindeki faydası oldukça yüksektir. İçerdiği zengin mineral ve vitaminler saçların parlak ve canlı görünmesine katkı sağladığı gibi saçların daha güçlü ve dayanıklı olmasını da sağlar. Sarımsak vücudumuzun kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması ise saç köklerini güçlendirir. Buna bağlı olarak saç dökülmesi önlenmiş olur. Sarımsak da bol miktarda C vitamini, B grubu vitaminleri, kalsiyum, E vitamini ve sülfürün bulunması saçın yapısını güçlendirir ve kepek oluşumunu engeller.

Sarımsağın Cinsel Hayata Faydaları

E vitamini vücudumuzda bulunan cinsiyet hormonunun salgılanmasında çok önemli bir rol oynar. Cinsel sağlığının korunması için E vitamini olmazsa olmaz vitaminler arasındadır. Progesteron ve östrojen gibi hormonların dengesinin korunmasında, yumurtlama düzeninin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde E vitamini Büyük bir rol üstlenir. E vitamini sarımsakta bol miktarda bulunur.

Kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlayan sarımsak, düzenli tüketim halinde erkeklerde sperm sayısının artmasını sağlar. Bu yüzden bebek planlayan evlilerin sarımsak tüketmesi çok faydalıdır. Buna bağlı olarak tüp bebek tedavisi yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin de sarımsak tüketmesi önerilir.

Sarımsağın Kilo Vermeye Faydası Var Mı?

Sarımsak besininin bir diğer mucizevi etkisi kişide tokluk hissi bırakmasıdır. İştah kontrolünün sağlanmasını yardımcı olan sarımsak, düzenli tüketilmesi halinde vücudunuzda bulunan fazladan yağların yakımını hızlandırır. Diyet programı yapan bireylerin sarımsağı düzenli olarak tüketmesi çok önemlidir. Sarımsakta çok az miktarda kalori bulunur. 100 gramında sadece 150 kalori vardır. Bu yüzden bir porsiyon sarımsak tüketmek sizlere sadece 15 kalori kazandıracaktır.

Bu kadar az kalori ile bu kadar fazla olumlu özellikleri olan çok az besin vardır. Ancak yeniden hatırlatmakta büyük bir fayda var; sarımsak tüketmeden önce sarımsağa vücudunuzun herhangi bir alerjisi olup olmadığını lütfen doktorunuza danışınız.

Sarımsağın Kansere Faydaları Nelerdir?

Antioksidanlar, hücrelerimizin kansere karşı korunmasında ki en etkili silahtır. E ve C vitaminleri en değerli antioksidanlardır. Bunun yanı sıra selenyum minerali de etkili antioksidanlar arasındadır. Bu mineral ve vitaminler sarımsakta bol miktarda bulunmaktadır. Metal ile temas halinde C vitamini bütün etkisini kaybeder. O yüzden sarımsak soyarken hiçbir şekilde metal bıçak kullanmamalıyız.

Sarımsak kanser tedavisinin başarı ihtimalinin artmasına yardımcı olur. Kanser tedavisi sürecinde vücuttaki sağlıklı hücrelerin olumsuz yönde etkilenmesine izin vermez. Bu yüzden kanserle savaşan herkesin sarımsağı düzenli tüketmesi önerilir.

Sarımsağın Kronik Hastalıklara Faydaları

Sarımsak besininin mucizevi etkileri birçok alanda kendini göstermektedir. Özellikle kronik hastalıklardan vücudumuzu korumak için sarımsak en önemli besinlerden biridir. Sarımsağın en önemli özelliklerinden biri Adinopektin hormonunun kanımızdaki seviyesini arttırmaktır. Buna bağlı olarak vücudun kan şekerini dengeler ve Tip 2 diyabete karşı vücudumuzu korur.

Damar duvarlarında aterom plaklarının oluşmasını önleyen sarımsak, kalp krizi ve diğer tüm kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar. Bu alandaki faydalarından bir diğeri ise kandaki total kolesterol düzeylerinin düşürülmesine katkı sağlamasıdır. Dolayısıyla kalp dostu besinler arasında yer alan sarımsağı günde en az bir diş taze olarak tükerek kronik hastalıklara karşı önleminizi alabilirsiniz.

Ayrıca virüs, bakteri ve mantar ve benzeri mikrobiyolojiklere karşı vücudumuzda adeta bir Kalkan görevi görür. Buna bağlı olarak enfeksiyon hastalıklarını da önler ve vücudumuzun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Bu yüzden özellikle kış aylarında grip ve nezleden korunmak için sarımsak tüketimi çok önemlidir. Eğer vücudunuzun sarımsağa karşı herhangi bir alerjisi yoksa sarımsağı günlük olarak tüketmeniz ve beslenme programınızı dahil etmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Yoruma kapalı.