Sosyal Kredi Sistemi Nedir?

Sosyal Kredi Sistemini uygulamaya başlayacak olan Çin, bu konuda diğer devletlere öncü olmayı hedefliyor. İlk olarak Rongcheng şehrinde başlayan bu uygulamanın amacı Çin de yaşayan insanların, devlet kurumlarının ve şirketlerin ne kadar güvenli olduğunun anlaşılmasıdır. Şimdi sizlere Sosyal Kredi Sisteminin nasıl işlediğini bütün detayları ile anlatacağız.

Yapay zekanın her geçen gün biraz daha gelişmesiyle beraber hayatımızdaki değişikliklerde hızlanmış oldu. Teknoloji insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Teknoloji, yapay zeka ile birleştiğinde ise ortaya olağanüstü şeyler çıktı. Bu mükemmelliğin farkında olanlar ise her zaman diğerlerinden bir adım önde oldu. Çin, yapay zeka alanında dünyanın en önde gelen devletlerinden biridir. Eğitim kalitesi ve yapay zekaya verdiği önem sayesinde günden güne gelişimini arttırarak sürdürmektedir.

Çin Vatandaşlık Puanı

Çin, bu gelişmelere bağlı olarak yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistemin adı: “Sosyal Kredi Sistemi”. Sistemin amacı daha huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamak. Başlangıç olarak herkese 1000 vatandaşlık puanı veriliyor. Yani sistem herkesi eşit olarak ele alıyor. Buna bağlı olarak verilen bu puanın yükselmesi veya alçalması tamamen kişinin davranışlarına bağlıdır.

Örneğin yolda yürürken yerde çöp gören bir vatandaş, çöpü yerden alıp çöp kutusuna atarsa bu ona artı puan kazandırır. Bunun tam tersi düşünüldüğünde ise yolda yürüyen bir vatandaş elindeki herhangi bir objeyi çöp yerine yere atarsa bu ona eksi puan olarak geri döner.

Kısa Bilgi: Çin de neredeyse her sokakta ve her caddede binlerce kamera vardır. Sosyal Kredi Sisteminin en büyük yardımcıları yapay zekayla programlanmış bu kameralardır. İnsanların davranışları bu kameralar ile her saniye gözlemlenmektedir. Puanlama sistemi bu şekilde uygulanmaktadır.

Sosyal Kredi Sisteminin Amacı

Çin’in bu sistemi kurmasındaki temel amaç güvenilirliğin değerlendirilmesi ve toplumsal huzurun sağlanmasıdır. Vatandaşlık puanı ile Çin de yaşayan insanların davranışlarına bağlı olarak sosyal bir sıralama yapılması amaçlanmaktadır.

Puanı düşük olan vatandaşlar çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bunlar arasında işsiz kalma, bankadan kredi çekebilme ve buna benzer birçok sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bunun tam tersi düşünüldüğünde ise yüksek puanlı bir vatandaşın yaşamı çok daha rahat olabilir. Daha kolay kredi çekebilir daha kolay iş bulabilirler.

Sosyal Kredi Sistemi Puanlama Yöntemi İle İşliyor. Görüntü: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-muhendis-kontrol-ucus-simulatoru-3862132/
Not: Sosyal Kredi Sistemi tam anlamıyla uygulanmıyor. Şuan deneme aşamasında.

Sosyal Kredi Sistemi ve Sosyal Medya

Sosyal Kredi Sisteminin etkisi sadece davranışlar üzerinde sınırlı değil. Puanlama sistemi davranışların yanı sıra düşünceler üzerinde de geçerli. Facebook, Twitter, Instagram ve buna benzer sosyal medya platformlarında paylaşım yapanların hareketleri de puanlama sistemini doğrudan etkileyecek.

Argo ifadelerle paylaşım yapan kullanıcıların vatandaşlık puanı düşecek. Şiddet ve benzeri kötü davranışları teşvik edici paylaşımlar yapanlarında puanı düşecek. Kısacası sosyal medyayı kötü yönde kullananların vatandaşlık puanı negatif anlamda etkilenmeye devam edecektir.

Bu sisteminin en büyük artılarından biri toplumu iyi hal ve hareketlere teşvik etmektir. Sosyal Kredi Sistemi insanların hayatlarının en büyük parçası haline geleceği için vatandaşlar artık bir davranışta bulunurken birkaç kez düşünmek zorunda kalacak.

Sosyal Kredi Sistemi Başka Ülkelerde Var Mı?

Sosyal Kredi Sistemi şuan için sadece Çin de uygulanıyor. Aslında tam olarak uygulandığı söylenemez şuan deneme aşamasında. Uzmanlar çok yakın bir zaman içerisinde Çin’in bu uygulamayı ülke genelinde hayata geçireceğini söylüyor.

Black Mirror Dizisi Gerçek Oluyor

En sevilen bilim kurgu dizilerinden biri olan Black Mirror, Sosyal Kredi Sisteminin gelecekte bütün dünyada uygulanacağını öngörüyor. Black Mirror’un bir bölümünde geçen vatandaşlık puanı sistemi şuan Çin de uygulanacak olan sistemin bir nevi kopyası. Dizide her insan puanını arttırmak için çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Biri sosyal medyada güzel gözükmek için durmadan spor yapıyor diğeri kendini geliştirip farklı alanlara yöneliyor.

Kısacası toplumda iyi bir imaj oluşturmak ve vatandaşlık puanını yükseltmek, insanlar için en önemli mesele haline geliyor. Şuan ki Sosyal Kredi Sisteminin yakın gelecekte insanlar üzerinde ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. Teknolojinin gelişim hızı günden güne jet hızıyla artıyor ve bu gelişim bizlerin hayatını da tamamen değiştirmeye devam ediyor.

Yoruma kapalı.