Spor Sonrası Beslenme

Spor Sonrası Beslenme konusu spor yapan kişiler için bir hayli önem taşır. Çünkü emek verip yorularak spor yapmanın ardından gerektiği şekilde beslenmek sporun etkisini artırır. Yorularak spor yapılmasının ardından eğer yanlış beslenme düzeni tercih edilir ise yapılan spor neredeyse tamamı ile boa gider. Bu nedenle de insanların en az spor yapmak kadar spordan sonra yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmeleri gerekir. Böylelikle de insanlar yaptıkları sporların karşılığını alma imkanını elde ederler.

İnsanlar spor yapmalarının ardından glikojene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle özellikle de vücutlarını yorucu spor yapan insanların yaptıkları sporların ardından glikojen ağırlıklı besinler tüketmeleri gerekir. Özellikle de belirli besinler ile birlikte vücutta açığa çıkan eksiğin giderilmesi gerekir.

Spor Yaptıktan Sonra Ne Yenmelidir?

Spordan sonra ne yenmeli konusu da pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. İnsanlar yaptıkları sporun ardından özellikle de glikojen ağırlıklı olan besinleri tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Söz konusu olan besinler ise şu şekilde sıralanır;

 1. Meyve suyu
 2. Pirinç
 3. Makarna
 4. Olgun muz
 5. Fırın patates

Bu tür gıdaların tüketilmesi ile birlikte spor esnasında vücutta giden gliserinler hızlı bir biçimde yerine eklenir. Böylelikle de insanlarda herhangi bir sorunun meydana gelmesi de engellenir. Özellikle de belirli sağlık sorunlarının meydana gelmemesi adına bu tür gıdaların tercih edilmesi önem taşır.

Spor Sonrası Beslenme
Spor Sonrası Beslenme

Spor Bittikten Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Spordan sonra ne yapmalı sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanların sporlarının bitmesi ardından belirli durumlara dikkat etmeleri gerekir. Bu durumlara dikkat edilmesi ile birlikte spordan alınan verim de çok daha iyi bir hal alır. Yapılan sporların ardından yapılması gereken davranışlar şu şekilde sıralanır;

 1. Spor sonrası soğumak
 2. Spor kıyafetlerini değiştirmek
 3. Sıvı ihtiyacını gidermek
 4. Spor ardından soğuk bir duş almak
 5. Ağır işler yapmaktan kaçınmak
 6. Yemek yemeyi ertelememek

Bu durumlara dikkat edilmesi durumunda insanlar sporun ardından herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmazlar.

Yoruma kapalı.