Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Spor yaparken nabız kaç olmalı sorusu özellikle de spor yapmaya yeni başlamış olan pek çok kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. İnsanlar spor esnasında daha sağlıklı olabilmek adına özellikle de belirli detaylara oldukça önem veriyor. Bu detaylardan bir tanesi de spor esnasında nabzın kaç olduğu olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların yaptıkları sporlara göre nabızlarının normal olup olmadığını kesinlikle kontrol altında tutmaları önem taşıyor.

Spor esnasında nabız kontrolü yapmak isteyen kişilerin bunun için kesinlikle normal nabız düzeyini bilmeleri gerekiyor. Yapılan sporların esnasında belirli durumlara göre nabız kontrolleri gerçekleştiriliyor. Eğer insanlar fiziksel olarak dinlenmişler ve aynı zamana da ruhsal olarak sakinler ise genel anlamda dakika içerisinde 60 ila 100 arasında değişiklik göstermesi normal karşılanıyor. Eğer insanlar daha sakin sporlar yapıyorlar ise nabızlarının 40 ila 60 arasında olması da normal sayılıyor.

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Koşarken nabız sayısı kaç olmalı sorusu da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar koşarken nabızları daha da yüksek hale geliyor. Söz konusu olan hızın hesaplanması adına insanların yaşlarına göre bir hesaplama yapmaları önem taşıyor. Söz konusu olan hızın 220 sayısından yaşın çıkarılması şeklinde bir hesaplaması bulunuyor. Yani bir insan eğer 44 yaşında ise 220 sayısından 44 çıkarılıyor. Böylelikle de koşma esnasında nabız hızının değerini 176 olarak bulunuyor.

İnsanların özellikle de yaptıkları egzersizler esnasına kalp atışları daha yüksek hale geliyor. Nabzın yükselişinin ise kesinlikle kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer bu durum kontrol altına alınmaz ise insanlar spor esnasında belirli sorunlar ile karşılaşabiliyorlar.  

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?
Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

180 Nabız Normal midir?

180 nabız normal mi sorusu da araştırılanlar arasında yer alıyor. Bu nabız değerinin yapılan spora göre normal olup olmaması değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda bu duruma bir de yaş faktörü ekleniyor. Bu nedenle de insanların yaşlarına ve yaptıkları sporlara göre nabız değerlerini hesaplamaları gerekiyor. Çünkü en net sonuçlar kesinlikle tüm değerlerin bir arada hesaplanması ile birlikte elde ediliyor.

Yoruma kapalı.