Usta Yoda’dan Hayat Dersleri

Star wars film serisinin en sevilen karakteri Usta Yoda, hayata karşı bakış açısı ve felsefesi ile birçoğumuzun ruhuna dokundu. Korkularının efendisi olmak ve hiç kimseye bağlı kalmadan yaşayabilmek aslında bu felsefenin en önemli ana fikirlerindendir.

Usta Yoda, insanın kendisini yetiştirebilmesinin önündeki en büyük engelin zihin olduğunun altını çizer. Usta Yodaya göre kişi zihnini her şeyden arındırıp bir su gibi berrak bırakmalıdır. Zihnimiz kocaman bir çöplük gibidir. Negatif düşüncelerde kaplı olan bu kocaman çöplük gelişimimizin önünde duran en büyük engeldir. Canımızı sıkan bütün negatif duyguları zihnimizde çok garip senaryolar haline getirip her saniyemizi ziyan ederiz.

Aslında bu hepimizin hayatını olumsuz yönde etkileyen en büyük engellerden biridir. Gelecek endişeleri, parasızlık, yalnızlık ve buna benzer birçok durum kişinin zihnini olumsuz bir biçimde negatif duygularla kaplar. Bu tür durumlar beraberinde korkuyu getirir. Usta Yoda, korku denen şeyin sadece zihnimizde kurduğumuz, hiç var olmayacak şeylerden oluşan bir ilizyon olduğunu söyler.

O yüzden gelişim için zihnimizi arındırmamız şarttır. Hepimizin şikayet ettiği milyonlarca sorun var. Ancak bu sorunların hiçbiri çözülemeyecek kadar imkansız değildir. Yeter ki gelişime açık olalım. Yeter ki zihnimizi negatif çöplük yığınlarından arındıralım.

Kendimizi kaybetmekten korktuğumuz her şeyden vazgeçmek için eğitelim. Evet hepimizin bu hayatta bağımlı olduğu şeyler vardır. Bu bir insan ya da bir nesne olabilir. Her ne olursa olsun gelişimin sancılı olduğunu unutmayalım. Her kazanan, bu sancılı süreçten mutlaka geçmiştir. Birilerinin varlığı bizim varlığımızın iyi ya da kötü yönde etkilenmesine izin vermemeli. Sevgi bir ihtiyaç değil gerekliliktir. Ancak Sevgi hiçbir zaman bağımlılık haline gelmemeli.

Dünyaya geldiğinizde yalnız gelirsiniz ve dünyadan gidişiniz de yalnız olacaktır. Şu anda yanınızda olan insanlar gün gelir ismini bile hatırlamayacağınız bir varlık haline gelirler. O yüzden sadece kendinize bağımlı olun. Kendinizi çok sevin ve her saniye kendinizi geliştirmeye odaklanın. Bunun için önünüzde duran bütün engelleri aşmaya odaklanın.

Başarı beraberinde yalnızlığı da getirir. O yüzden yalnız olmaktan sakın ama sakın korkmayın. Yalnızlık aslında insana verilen en büyük hediyedir. Hayatınızdaki çoğu insan sizin gelişiminizi kısıtlar. Zirveye adım atmanızı sağlamak yerine size çelme atarlar. Düştüğünüzde ise bundan keyif alırlar. Hiçbir zaman ayatınızdaki insanların gelişiminizi engellemesine izin vermeyin.

Korku, İnsanı Karanlık Tarafa Götüren Bir Duygudur

Korku, insana her şeyi yaptırabilir. Korku anında mantıklı düşünebilmemiz neredeyse imkansızdır. Mantıklı kararlar alabilmemiz için korku denen şeyin aslında hiç var olmadığını bilmemiz gerekir. Sadece cesurlar hedeflerine emin adımlarla ilerleyebilirler. Bu yüzden hayatınızda her ne yaşamış olursanız olun, geleceğe dair korkularınızın sizi yönetmesine izin vermeyin.

Usta Yodanın öğrencilerine verdiği bu hayat derslerini kendi hayatlarımız üzerinde uygulayabilirsek, başarıya giden o yolda çok emin adımlarla ilerleyebiliriz.

Yoruma kapalı.